Szív és Lélek

Szerző
Vámos Miklós

Jelzet: V 28

A cím, az alcím és borító ez alkalommal nem fog pontos iránymutatást adni az olvasónak arról, hogy miről mesél Vámos Miklós. Fellapozva a kötetet derülhet ki, hogy a Szív és Lélek egyrészt a kötetben helyet kapott különálló, de egymással összefüggő két írás - "ikersztori" - címe, másrészt pedig, hogy e címek ezúttal teljesen konkrét, sőt biológiai értelemben szerepelnek itt: a szív mint szerv, a lélek pedig entitásként az agy szinonimája. A történet mesélője pedig - ez elég hamar kiderülhet a figyelmesebbek számára - nem más, mint egy nanotechnológiával készített, emberi idegsejtből tenyésztett-készített kis kapszula, "akinek" az a küldetése – nagyjából ezer hozzá hasonló társához hasonlóan –, hogy célirányosan a szervezetbe juttatva a beteg szervnél fejtse ki nanoterápiás hatását.

Az első részben (Szív) a labortól a konkrét bevetésig, a szívbe fecskendezésig követhetjük nyomon a kis kapszula beszámolója alapján az eseményeket, a másodikban (Lélek) pedig arról olvashatunk, hogyan jutottak el a nano-kapszulák egy aneurizmában (a verőér káros tágulata) szenvedő kisgyermek agyába, elhozva számára a csodás gyógyulást. Az utolsó részből (Végül: a díj) kiderül, hogy e nagyszerű új technológia atyja nem más, mint Fehér Ádám professzor, aki a Központi Biológiai Laboratóriumban tizenkét évet szánt az új fejlesztésre, amelyet beteg kisunokáján, Fannikán próbált ki először...

A történet - amely nem gyermekeknek, inkább gyermeklelkű felnőtteknek való - további érdekessége, hogy az illusztrációk mesterséges intelligencia felhasználásával készültek.

Forrás: kello.hu